top of page

טיול באירלנד: מילון מושגים למתחילים - חלק א'

מה ההבדל בין דינגל לדונגל? מהו הרעב הגדול? מה זו השפה הגיילית? ומה הקטע של האירים עם מגרשי גולף?

מילון מושגים עם כל מה שצריך לדעת לקראת טיול באירלנד. חלק א':מגדלור על קצה צוק אירלנד
חצי האי הות' סמוך לדבלין

אוקיינוס אירלנד נמצאת על שפת האוקיינוס האטלנטי, בקצה המערבי ביותר של אירופה. גלי האוקיינוס הסוערים הם שעיצבו את הנוף הדרמטי והפראי של מערב המדינה והם אלו שהציתו את דמיונם של האירים בחולמם על יבשת אמריקה הנכספת, אליה נאלצו לעזוב בהמוניהם בזמן הרעב הגדול. לאורך חופי האוקיינוס פזורים כפרי דייגים רבים ותופעות מרהיבות של גאות ושפל. איי אראן קבוצה של שלושה איים מול חופי מערב אירלנד. האיים הם חלק ממחוז גולוואי, והם מהווים יעד תיירותי פופולרי בשל הנוף הפראי שלהם, התרבות העשירה שלהם וההיסטוריה העתיקה שלהם.

בארן

"מדבר" בסגנון אירי, הנמצא בלב מערב אירלנד. מרחבים ירוקים, עם סלעים אפורים גדולים ומעט מאוד צמחייה ומים. אחד מקציניו של קרומוול האכזר שטיפל בשם מלך אנגליה בכל המורדים האירים תיאר את המקום כך: "זהו איזור שאין בו עץ כדי לתלות אדם, אין בו די מים כדי להטביע אדם ואין בו די קרקע כדי לקבור אותו". טיפוסי.


בוראן Bodhrán

תוף אירי ייחודי שנותן את המקצב לריקודים האיריים. את התוף מחזיקים מתחת לבית השחי ובית השנייה מכים בו בשני קצותיו של מקל. לרוב התוף מקושט באלמנטיים מסורתיים.תוף בוראן אירי
תוף בוראן אירי

בלפסט

בירתה של צפון אירלנד, הנתונה לשלטון הממלכה הבריטית. בעבר היתה גאוות בוני הספינות הגדולות, כדוגמת הטיטאניק ובהמשך הפכה למוקד הסיכסוך רווי הדם בין הקתולים והפרוטסטנטים בצפון אירלנד. היום היא יעד נעים ויפהפה לטיול, עם פאבים ומוזיקה מצויינים, וניתן לראות בה היטב את ציורי הקיר הרבים המלמדים על העבר.


גולוואי

העיר הגדולה ביותר במערב אירלנד, עם אווירה סטודנטיאלית ומקומות בילוי רבים. שוכנת במפרץ גולוואי וממנה ניתן להפליג אל איי אראן או לטייל באיזור קונמארה המהפנט.


גולף

לא ברור למה, אבל ברחבי אירלנד פזורים 350-400 מגרשי גולף מקצועיים. אולי בגלל כל הירוק שיש באי. לא חייבים להיות חברי מועדון כדי לשחק בהם, אבל כן צריך לקבוע מראש ולברר לגבי קוד הלבוש המקובל.


גיילית

השפה הרשמית של אירלנד, לצד האנגלית. בכל מקום תראו שילוט ומילים בשפה הגיילית עם הכתב העגול והמסתורי. בשנים האחרונות יש חזרה לאומית לשפה זו ובכל בתי הספר גיילית היא מקצוע חובה. גם חוקי המדינה נכתבים בשפה הגיילית, מה שגורם ללא מעט מבוכות לחברי הכנסת האיריים שלא תמיד שולטים היטב בשפה.


גינס המותג המפורסם ביותר שאירלנד הביאה לעולם. הבירה השחורה המרה, שיוצרה לראשונה על ידי ארתור גינס בדבלין, הפכה במרוצת השנים לאחת הבירות הנמכרות בעולם, ולא במעט כסף. מומלץ מאוד ללמוד על ההיסטוריה הקולינרית והשיווקית של גינס, במרכז המבקרים של מבשלת גינס בדבלין.


 בירה גינס בטמפל בר דבלין
בירה גינס בטמפל בר (צילום: אסף אופק)

ג'יימסון וויסקי בלנדד אירי בעל טעם טבעי וחלק, ללא טעמי עישון. ג'יימסון הוא הוויסקי האירי הנמכר ביותר בעולם, והוא זמין ביותר מ-130 מדינות. המזקקה של ג'יימסון, הממוקמת בדבלין, היא אחת המזקקות התיירותיות ביותר באירלנד. גלנדלוך מושב נזירים מהמאה ה-6 מדרום לדבלין שהיווה מוקד משיכה לתלמידים ונזירים מכל אירופה. במקום שרידים רבים של כנסיות, מגדלים ושאר מבני היישוב, המעידים על ההוד והשיגשוג של המקום כמרכז רוחני וכלכלי פירוש השם 'גלנדלוך' - 'העמק בין שני האגמים' המתאר את יופי הטבע של המקום: אגמים צלולים, יערות עבותים, מפלי מים שוצפים ופסגות הרים.


גלנדלוך מדרום לדבלין אירלנד
גלנדלוך - עמק קסום מדרום לדבלין

דבלין בירת אירלנד, המרכז הפיננסי של המדינה והשער לאי הירוק. עיר יפה עם היסטוריה עשירה ואנשים מסבירי פנים. בעיר תמצאו מוזיאונים רבים, פארקים ירוקים ואיזורי בילויים הומים ושמחים. דולין עיירה מקסימה ושלווה במחוז קלייר במערב אירלנד. מלבד היותה יפה ונעימה, מוקד המשיכה של העיירה הוא הקירבה לצוקי מוהר, כ-10 דק' נסיעה, או כשעתיים הליכה במסלול לאורך הצוקים. דינגל חצי אי ירוק ופראי בדרום מערב אירלנד, כולל תצפית על הנקודה המערבית ביותר באירופה, בסלי הד. בחצי האי חופים רבים וצוקים ירוקים הגולשים אל מימי האוקיינוס והמון המון כבשים. העיירה המרכזית נקראת גם דינגל ובה מרינה עם סירות ולא פחות מעשרים פאבים.


כביש טיפוסי בטבעת דינגל במערב אירלנד
כביש טיפוסי בטבעת דינגל במערב אירלנד

דונגל חבל ארץ פראי ומבודד בצפון מערב אירלנד, שנבחר על ידי לונלי פלנט לאחד מארבע המחוזות שחובה לבקר בהם בשנת 2024. בדונגל נמצאים הצוקים הגבוהים ביותר באירופה החולשים ממרומי 600 מטרים (גובה שהוא כמעט פי 3 מצוקי מוהר המפורסמים) על גלי האוקיינוס האטלנטי. הות' חצי אי סמוך מאוד לדבלין, כ 25 דק' נסיעה ברכבת הפרברים (DART). נוף המזכיר במעט את נופי מערב אירלנד, עם צוקים ירוקים מעל גלי הים, מגדלור, מעגן סירות וטיילת נעימה עם מסעדות רבות. הרעב הגדול נקודת המפנה הגדולה ביותר בקרב אוכלוסיית אירלנד, התרחשה בין השנים 1846-1849, בהם גידולי תפוחי האדמה, שהיו היבול העיקרי של האיריים, נבלו כתוצאה ממחלה - ובכך גרמו לעוני עצום ברחבי האי. אירים רבים נספו מרוב עוני ורעב (קרוב מיליון) ועוד רבים יותר היגרו, בעיקר לארה"ב. אוכלוסיית אירלנד הצטמצמה בחצי ומאז לא חזרה למספרי התושבים שהיו בה במחצי המאה ה 19. עד היום יש אירים רבים שמאשימים את השלטון הבריטי בלא פחות מרצח עם, אשר הוביל בניהול הכושל (ואלי המכוון) של הרעב ותוצאותיו.


אנדרטה בדבלין לזכר הרעב הגדול
אנדרטה בדבלין לזכר הרעב הגדול

הרי וויקלו רכס הרים ירוק ומיוער בדרום-מזרח אירלנד. ההרים משובצים באגמים ונמצאים במרחק קל מהעיר דבלין, כך שהם מהווים אתר תיירות פופולרי לדבלינאים. בוויקלו שמורת טבע עם מסלולים טיול רבים ודרכים יפהפיות (כמו למשל הדרך הצבאית הישנה, שנבנתה במאה ה-17 על ידי הצבא הבריטי כדי להזרים כוחות דרומה). עמק גלנדלוך נמצא בלב הרי וויקלו. ויקינגים קבוצה של עמים ממוצא סקנדינבי שפלשו לאירלנד במאות ה-8 וה-9. בתחילה הויקינגים שדדו, שרפו ולקחו שבויים וחזרו לביתם בחודשי החורף, אך לאחר מכן החלו להשתקע ולהיטמע באוכלוסיית אירלנד. Wild Atlantic way חיבור של כל מסלולי הטיול לאורך החופים המערביים של אירלנד, המגיעים לכ- 2,500 קילומטרים. הנופים הפראיים של המערב כוללים צוקים, מבנים פרהיסטוריים, גבעות ירוקות, כבשים, כפרים עם בתים צבעוניים ופאבים עם מוזיקה אירית מסורתית. וויסקי משקה אלכוהולי המופק מלתת שעורה, המזוהה עם אירלנד וסקוטלנד. באירלנד מזקקות וויסקי רבות בהן ניתן לצפות בתהליך הפקת הוויסקי ולבצע טעימות. חליל אירי כלי נשיפה מעץ, המזוהה עם המוזיקה האירית. החליל האירי מגיע במספר גדלים והוא משמש את המוזיקאים בסשן המוזיקלי המסורתי שהם מבצעים בפאבים. טיטאניק אוניית קיטור עצומה וחדשנית (לזמנה) שנבנתה במספנות בלפסט בצפון אירלנד. עלתה על שרטון באוקיינוס האטלנטי בשנת 1912 ושקעה למצולות. סיפורה הטראגי התפרסם בסרט הוליוודי בשנות התשעים ומוצג בצורה מכובדת ומרשימה במוזיאון טיטאניק בבלפסט.


מוזיאון טיטאניק בבלפסט צפון אירלנד
מוזיאון טיטאניק בבלפסט צפון אירלנד

טבעת קרי מסלול טיול לאורך חופי מחוז קרי, המהווה אתר תיירות פופולרי במערב אירלנד. המסלול הטבעתי מתחיל בקילארני ועובר בין גבעות ירוקות, כפרים, אגמים וצוקים מרשימים מעל גלי האוקיינוס. טמפל בר מתחם היסטורי בדבלין, מדרום לנהר ליפי, המהווה מרכז חיי הלילה של העיר. במתחם פאבים רבים, חנויות, מסעדות וגלריות. טריניטי קולג' אוניברסיטה עתיקה בדבלין, המהווה אחד מסמלי העיר ובה שוכן ספר קלס המפורסם. נוסדה על ידי המלכה אליזבת בשנת 1592 ויועדה אך ורק לפרוטסנטים, כאשר לקתולים נאסרה האפשרות ללמוד בה עד סוף המאה ה 18. כבשים באירלנד אירלנד היא ביתם של כ-7 מיליון כבשים, מה שהופך אותה למדינה עם צפיפות כבשים הגבוהה בעולם. הן נמצאות על כל גבעה מוריקה בשולי הכביש וגם באמצע הכביש.כבשים בשעות בוקר בחצי האי דינגל
כבשים בשעות בוקר בחצי האי דינגל


Comments


bottom of page