top of page
Downpatrick Head, Co Mayo_Social Media.jpg

ספרים מומלצים

בכל פעם שאני מתכנן טיול ליעד חדש, אני משתדל למצוא כמה ספרים עלילתיים שנכתבו על ידי סופרים מקומיים, בכדי להכיר טוב יותר את היעד ואת המקומיים המתגוררים בו. המנהג הזה נכון על אחת כמה וכמה כשמדובר ביעד כמו אירלנד, אי שייצא לעולם הספרותי כישרונות מפורסמים כמו ג'יימס ג'ויס (יוליסס), ג'ונתן סוויפט (גוליבר), אוסקר וויילד (תמונתו של דוראין גריי) ועוד ועוד.

ניסיתי לייצר כאן רשימה של ספרים מגוונים שנתנו לי השראה לקראת הטיולים באירלנד ובכוונה לא כללתי את הקלאסיקות של השמות שציינתי הרגע, אלא דווקא ספרים מודרניים יותר, עם מבט מקומי על סיפורים קטנים שמתרחשים באירלנד.

"האפר של אנג'לה" מאת פרנק מק'קורט

ספר זיכרונות המתאר את ילדותו הענייה של הסופר בעיר לימריק, שבמערב אירלנד. האופן הסוחף בו מק'קורט מביא לחיים את הקשיים, המאבקים והחוסן של משפחתו, מציג את הילדות האירית מוכת העוני בהומור ושברון לב כאחד.

 

"האי הירוק, המקרר ואני" מאת טוני הוקס

ספר מסע הומוריסטי ולא שגרתי שמספר על מסעו של טוני בטרמפים ברחבי אירלנד עם מקרר. הסיפור הוא אמיתי לחלוטין ונולד מהתערבות שביצע הוקס הלונדוני עם חברו בזמן שהיו שיכורים במסיבה. הוקס יוצא להרפתקה מצחיקה ובלתי צפויה, מנווט בנופים הציוריים, מפגשים מוזרים ותקלות קומיות שמתרחשות בדרכו. דרך מפגשים עם מקומיים סקרנים, תנאי מזג אוויר מאתגרים והאבסורד המוחלט של הפריט הביתי שאיתו הוא מסתובב, הוקס חושף בשעשוע ובקלילות, את יופיה, קסמה וקבלת הפנים החמה של אירלנד ותושביה.

 

"ארבעה מכתבי אהבה" מאת ניאל וויליאמס

רומן מרגש, טרגי וסוחף, המספר על אהבתם הבלתי אפשרית בין ניקולס מדבלין, בנו של איש מעמד הביניים שגילה פתאום את אלוהים, לבין איזבל, ילידת אחד האיים הפראיים במערב אירלנד, בתו של מורה הכפר השיכור. הסיפור כתוב בצורה פיוטית ויומיומית כאחד, המחזירה את הרגש במילה אהבה.

 

"כמו בשמיים" מאת ניאל וויליאמס

מספר על מעברו של סטפן לכפר קטן במערב אירלנד בעקבות טרגדיה אישית במשפחתו. שם במערב, הוא מתאהב בכנרת איטלקיה המתארחת בקונצרט מקומי. סטפן מנסה לתמרן בין רגשות הכאב שחווה לבין רגשות האהבה העזים, תוך שאביו החולה מטיל בו רגשות אשם.

 

"גלנקיל - מותחן כבשים" מאת ליאוני סוואן

רומן תעלומת רצח מענג ולא שגרתי המסופר מנקודת מבט של עדר כבשים. כן כן מה שקראתם. הדמויות הראשיות הן כבשים. כאשר הרועה האהוב שלהם נמצא מת, הכבשים לוקחות על עצמן לפתור את הפשע ולגלות את האמת. סיפור מקסים המשלב אלמנטים של הומור, מתח ותובנה בלתי צפויה לגבי הטבע האנושי של אנשי הכפר האיריים.

 

"איש המכירות" מאת ג'וזף אוקונור

רומן המתרחש בדבלין ועוקב אחר חייו של פרנסיס "פרנקי" אוקיף, איש מכירות העובר מדלת לדלת עם כישרון למניפולציות ושכנוע. השגשוג של פרנקי בעבודה, בא על חשבון חייו האישיים, מה שגורם לו לאבד כמעט את הכל, עד שהוא מחליט לצאת למהלך מסוכן. הסיפור שוזר יחד את ההווה עם העבר, בתקופה בה פגש פרנקי את אשתו בדבלין של שנות השישים.


 

יש לכם המלצות קריאה לספרים נוספים?

אשמח אם תשתפו את כולנו! 

אנא השאירו פרטים בתיבה בתחתית העמוד ונפרסם את המלצתכם כאן באתר

bottom of page