top of page
Down Cathedral with Stone Cross_Web Size.jpg

ההיסטוריה של אירלנד

ההיסטוריה של אירלנד ארוכה ומורכבת, משתרעת על פני אלפי שנים וכוללת קבוצות ותרבויות רבות ושונות, שנלחמו על פיסת המדינה הירוקה הזו.

הנה תקציר האירועים שעיצבו את ההיסטוריה של אירלנד

תקופת הפרהיסטוריה:

היישוב הראשון המוכר באירלנד מתוארך לסביבות שנת 4,000 לפני הספירה. האי בתקופה הזו היה מאוכלס על ידי קבוצות שונות שהגיעו מאירופה, קלטים ושבטים אחרים, במשך אלפי שנים. אנשים אלו חיו בקהילות קטנות ועצמאיות והיו ידועים במסורות האמנות, המוזיקה ומספרי הסיפורים שלהם.

קברים מגליתיים בהיסטוריה של אירלנד

הנצרות הקדומה:

במאה ה-5, הנצרות הגיעה לאירלנד על ידי סנט פטריק, מיסיונר מבריטניה. פטריק הקדוש נחשב לפטרון ולגואל של אירלנד ועד היום מציינים את יום פטירתו כיום חג אירי ברחבי העולם, הידוע בשם סנט פטריק דיי מידי שנה ב 17.3. האמונה גורסת שפטריק הקדוש גירש את כל הנחשים מהאי ממרומי הר קרואו פטריק, הסמוך לווסטפורט במערב אירלנד (ואכן עד היום אין נחשים באירלנד). במהלך המאות הבאות התפשטה הנצרות ברחבי האי, ואירלנד נודעה כמרכז של לימודי דת ושימור בעזרת כתבי יד מעוטרים. כתב היד המפורסם ביותר הוא הספר של קלס, המוצג כיום בטריניטי קולג'. בתקופת הנצרות הקדומה מנזרים רבים הוקמו ברחבי המדינה, והנזירים האירים מילאו תפקיד מפתח בשימור והפצת הדת באירופה במהלך ימי הביניים.

 

פטריק הקדוש הפטרון הנוצרי של אירלנד

תקופת הוויקינגים:

במאה ה-8 החלו ויקינגים לפשוט על אירלנד מצפון ולהתיישב בה. לאחר קרבות רבים עם יושביו הקלטים של האי, הם נחלו נצחונות והקימו מושבות בדבלין, ווטרפורד וערים אחרות, וסחרו עם האוכלוסייה המקומית. עם הזמן, הוויקינגים נטמעו בתרבות האירית ומילאו תפקיד משמעותי בעיצוב הנוף הפוליטי והחברתי של המדינה.

vikings-841-at-dublin-d371e3.jpg

הפלישה הנורמנית:

בשנת 1169 נחתה באירלנד קבוצה של אבירים נורמנים בראשות ריצ'רד דה קלייר (המכונה גם Strongbow) שהחלה במסע לכיבוש האי. הם הצליחו לבסס דריסת רגל בדרום מזרח, ובמהלך מאות השנים הבאות הרחיבו הנורמנים בהדרגה את שליטתם בחלק גדול מהמדינה. הנורמנים הביאו לאירלנד רעיונות ומוסדות חדשים, כולל הפיאודליזם והחוק המקובל האנגלי. 

שרידי טירה באירלנד על רקע דשא ירוק

כיבוש שושלת טיודור:

במאה ה-16 החלה המלוכה האנגלית במסע לכיבוש והתיישבות של אירלנד. מלכי שושלת טיודור, הנרי השמיני, אליזבת הראשונה וג'יימס הראשון מילאו כולם תפקיד במאמץ זה, שכלל את ההמרה הכפויה של האירים לפרוטסטנטים, החרמת אדמות מבעלי אדמות אירים ילידים והקמת מושבות אנגליות במדינה. תקופה זו של שלטון אנגלי התאפיינה באלימות, מרד והתנגדות, והיא הותירה מורשת מתמשכת של פילוג וחוסר אמון באירלנד בכל מה שקשור לשלטון הבריטי. הדמות המרכזית בתקופה זו היה המצביא האנגלי קרומוול אשר שרף עיירות שלמות, רצח אלפי אנשים וגלה את אלו שנותרו. מדיניותו של קרומוול גרמה למותם של מאות אלפי אירים, והיא נחשבת לאחת הפשעי המלחמה החמורים ביותר בהיסטוריה.

מנזר על האגם באירלנד קילמור אבי

הרעב הגדול:

באמצע המאה ה-19 נפגעה אירלנד ברעב הרסני שנמשך מספר שנים. הרעב נגרם משילוב של גורמים, כולל מחלה שפגעה ביבול תפוחי האדמה, מקור הפרנסה העיקרי של יושבי האי, לצד התעלמות וחוסר סיוע של השלטון הבריטי. הרעב הוביל לתמותה קיצונית של למעלה ממיליון תושבים ולהגירה של כמיליון נוספים אל מחוץ למדינה. תוצאותיו העגומות של הרעב גרמו להשפעה עמוקה על החברה והתרבות האירית ולכך שכיום רוב האירים אינם גרים באירלנד. חלק לא קטן מהאירים מתייחס אל הרעב הגדול כרצח עם שבוצע על ידי הבריטים.

אנדרטת הרעב הגדול בדבלין אירלנד

מרד הפסחא:

הכעס על השלטון הבריטי לא פסק לרגע ובחג הפסחא של שנת-1916 ערכה קבוצה של לאומנים אירים בראשות פטריק פירס וג'יימס קונולי מרד נגד השלטון הבריטי. מרד הפסחא, דוכא במהירות על ידי הצבא הבריטי, אך הוא עורר גל חדש של סנטימנט לאומני באירלנד. במהלך השנים הבאות נלחמו הרפובליקנים האירים במלחמת גרילה נגד הכוחות הבריטיים, בתמיכה מדינית של הגולים האיריים בארצות הברית, שהובילה בסופו של דבר להקמת המדינה החופשית האירית ב-1922.

דבלין אירלנד בתחילת שנות ה 20

הצרות:

במחצית השנייה של המאה ה-20, אירלנד נקרעה במלחמת אחים האלימה, בתקופה הידועה בשם "הצרות". הסכסוך החל בשנות ה-60 של המאה ה-20, כשבסיסו במחלוקות פוליטיות ודתיות בין לאומנים איריים, שרצו באירלנד מאוחדת לבין אלו שרצו להישאר חלק מבריטניה. הצרות גבו חיים של אלפי קורבנות והותירו מורשת של פילוג וחוסר אמון. ארגונים לאומניים רבים הוקמו ולא בחלו במתקפות טרור כנגד סמלי שלטון בריטיים. הארגון הידוע ביותר היה ה IRA שהיה הזרוע הצבאית של המפלגה הלאומנית השין פיין. מנגד הצבא הבריטי נלחם בקשיחות בארגונים השונים ובין היתר ביצע את הטבח בדרי בתהלוכת קתוליים לא חמושים במה שנודע כ"יום ראשון הארור" בשנת 1972 (על שם הטבח ביצעו להקת U2 האירית את השיר המפורסם). ההתפתחות המשמעותיות ביותר הגיעה במהלך שנות התשעים, בתהליך השלום בצפון אירלנד. לאחר שנים של אלימות ומבוי סתום פוליטי בצפון אירלנד, נחתם הסכם שלום הידוע בשם הסכם יום שישי הטוב בשנת 1998 אשר סייע להביא קץ לצרות.

גרפיטי בבלפסט צפון אירלנד אדם מיואש מהשלום

תחילת שנות האלפיים:

אירלנד עברה שינויים כלכליים משמעותיים בשנים האחרונות. המדינה חוותה תקופה של צמיחה כלכלית מהירה אשר התאפיינה ברמות גבוהות של השקעות, אבטלה נמוכה ועלייה משמעותית ברמת החיים.

אירלנד חוותה גם שינויים חברתיים ותרבותיים משמעותיים במונחים של שוויון מגדרי וזכויות להט"ב. ב-2015, אירלנד הפכה למדינה הראשונה בעולם שמאשרת נישואים חד-מיניים במשאל עם, והמדינה התקדמה משמעותית במונחים של שוויון מגדרי וזכויות נשים בשנים האחרונות.

מצעד ססגוני ביום סנט פטריק באירלנד
bottom of page