top of page

הפאבים של אירלנד

אין כמו חווית הישיבה בפאב האירי המסורתי. זה נכון לפאבים איריים ברחבי העולם ונכון שבעתיים לפאבים במקומם הטבעי, באירלנד ובצפון אירלנד. הפאבים הם מקום המפגש של המקומיים בסוף היום, הבאים לשתות, לאכול ולדבר. בגלל האווירה המשפחתית, לא נדיר בכלל לראות משפחות עם ילדים הבאות לפאב לארוחת ערב מוקדמת. יש המון פאבים איריים מפורסמים באי הידועים באווירה התוססת שלהם, המקומיים הידידותיים ובפיינט הגינס המפורסם

Tig Cóilí, Pub, Traditional Irish Music, Galway City_Social Media.jpg

פאבים הם חלק בלתי נפרד מהתרבות האירית. הם למעשה מרכז העניינים ו"כיכר העיר" של המקומיים שרוצים לפגוש אחד את השני, לנהל שיחות, לרכל ובעיקר לעשות "קרייק" - המילה לכיף ומצב רוח טוב בגיילית. הפאבים באירלנד עמוסים בדרך כלל בחפצים עתיקים, מודעות ישנות ומזכרות איריות מסורתיות נוספות, כמו תצלומים ישנים, מפות ושלטים. האווירה בהם חמה ומזמינה, והם מקום נהדר לחוות את התרבות האירית ממקור ראשון.

ברוב הפאבים באירלנד מנוגנת מוזיקה אירית מסורתית בסופי שבוע ולעיתים אף בכל ימות השבוע. המוזיקאים יכולים להיות תושבים מקומיים שמגיעים בסוף יום עבודה עם כלי הנגינה שלהם ופשוט מצטרפים לסשן, או להקות קבועות הנודדות מפאב לפאב ברחבי המדינה. חפשו מחוץ לפאב את לוח הגיר בו כתוב האם יש מוזיקה חיה הערב ובאיזו שעה.

יש אינספור פאבים ברחבי אירלנד. התיירותיים ביותר נמצאים בדבלין, ברובע הטמפל בר (שם גם יגבו מכם מחיר מופקע לפיינט גינס, סביב 10 יורו לפיינט, לעומת 5-7 יורו לפיינט בשאר המדינה), בעיר העתיקה של בלפסט, ברובע הלטיני של גולוואי או ברחוב הראשי של העיירה קילארני. מצד אחד החיסרון הוא שלא תראו שם כמעט מקומיים, אלא תיירים מכל העולם, אך מהצד השני היתרון הוא שתקבלו את החוויה המלאה של הרגשה בפאב אירי מסורתי, עם האווירה והמוזיקה הכי כיפית שיש. הפאבים האותנטיים יותר, נמצאים בכפרים ובעיירות הפחות מתויירות ושם תזכו לפגוש ולדבר עם המקומיים, אך לא בטוח שתזכו לראות סשן של מוזיקה אירית.

ברחבי האינטרנט תמצאו אינספור רשימות ודירוגים של הפאבים הכי שווים באירלנד. בטוח שכולם גם צודקים. אבל הנה רשימת ההמלצות של הפאבים שאני באופן אישי הכי אוהב מכל אלו שהייתי בהם:

 

דבלין:

The Temple Bar - ללא ספק חזית הפאב המפורסמת ביותר באירלנד. נכון, תיירותי מאוד, כמו כל איזור הטמפל בר, אבל מכיוון שאנחנו בעצמנו תיירים אז זה בהחלט בסדר להיכנס, להתחכך בהמון ולשמוע מוזיקה אירית במספר חללים שונים בפאב. לגבי פיינט גינס, המחירים בכל אירלנד קפצו מאוד לאחרונה, לרמה של בערך 7-8 יורו לפיינט, אבל כאן בטמפל בר, יש פאבים שהפריזו והקפיצו את המחיר למעל ל-10 יורו לפיינט. התושבים המקומיים הפצירו בנו שלא נשתף פעולה עם מחירים כאלו, אז שכל אחד יעשה את השיקול שלו.


 

בלפסט:

Fibber Magee's - פאב לא רחוק מבית העירייה של בלפסט, שנראה יותר כמו פאב אנגלי מאשר אירי, עם אווירה מצויינת ומגוון רחב של בירות ומקומות ישיבה. בחלל הגדול של הפאב יש מסכים גדולים להקרנת אירועי ספורט. במבוא הכניסה לפאב, יש חלל קטן בו מתמקמות להקות להופעה של מוזיקה אירית לצד שירה של בלדות איריות מפורסמות, יחד עם קהל המבקרים. 

 

Kelly's Cellars - פאב נעים מאוד במבנה קצת צלבני, כך שתרגישו שאתם אבירים שחוטפים משהו לשתות לפני הקרב. תקרת הפאב עמוסה בחפצי וינטג' למי שאוהב. בפינה הימנית של הפאב יש מקום השמור לנגנים שבאים בכל ערב, בסביבות השעה 19:30, במשך שבעה ימים בשבוע. לפאב יש גם חצר גדולה בחוץ עם מקומות ישיבה.

 

ווסטפורט:

Matt Molloy's - אחד הפאבים המפורסמים באירלנד כולה, ולו רק בשל העובדה שמייסדה הוא אחד מחבורת הלהקה המפורסמת של אירלנד, הצ'יפטנס. אמנם ווסטפורט אינה נמצאת תמיד במסלול הקבוע של המטיילים באירלנד, שהרבה פעמים מגיעים עד גולוואי וקונמארה ומיד שבים לדבלין - וחבל. ווסטפורט בהחלט שווה ביקור ובמיוחד פאב זה, בו במשך שבעה ימים בשבוע, בסביבות השעה 21:00 בחלל הפנימי של הפאב, לצד האח הבוער ורצפת העץ הכהה, מתאספים נגנים מקומיים ומנגנים במשך שעות מוזיקה אירית מסורתית. אם ממשיכים אחרי החלל הפנימי לאורך המסדרון, מגיעים לחצר מקורה גדולה, בה בסופי שבוע יש הופעות חיות של אמני פופ ורוק, ושם תפגשו קהל של צעירים שבאים לבילוי מכל המחוז.

 

Porterhouse - דלת אחת על יד המאט מולווי יושב פאב די גדול, עם סגנון די שונה, אבל לא עם פחות קהל. כאן תוכלו ליהנות מבירה וצפייה במשחקי ספורט בטלוויזיה וגם כאן בכל ערב יש מוזיקה חיה. כאן אבל תזכו לשמוע שירה של בלדות איריות מפורסמות, גם על ידי הלהקה וגם מפיהם של אמיצים שתויים מהקהל.

 

דולין:

Gus O'Connor's Pub - דולין היא כפר קטן מאוד לחוף האוקיינוס האטלנטי והיא המקום בו מומלץ לישון לפני או אחרי ביקור בצוקי מוהר. למרות קוטנו של הכפר תמצאו בו לא מעט פאבים עם נגינה 7 ימים בשבוע. הפאב הזה נמצא מיד אחרי שעוברים את הגשר, בין כל הבתים הצבעוניים ובו תזכו לשמוע את המקומיים מפליאים בנגינה אירית מסורתית, בסגנון הידוע של מחוז קלייר. כאן פחות תשמעו שירי בלדות, אלא בעיקר מוזיקה אירית הארדקור.

 

קילארני:

John M. Reidy - העיירה קילארני היא בירת התיירות של דרום מערב אירלנד, בשל מיקומה האסטרטגי בפתח מסלול טבעת קרי. בעיירה פאבים רבים עם מוזיקה חיה. מה שמייחד את הפאב הזה, הוא העובדה שבחלל הפונה לרחוב, זהו פאב אירי מסורתי עם להקות שמתיישבות על יד החלון ומנגנות מוזיקה אירית מסורתית להנאת התיירים הרבים. אך אם נכנסים פנימה מגלים חללים נוספים, המושכים אליהם בעיקר את הצעירים המקומיים, עם במה למופעי מוזיקה בסגנונות אחרים ועם הרבה דיבורים ואווירה טובה.

 

The Killarney Grand - פאב שנראה בפנים קצת כמו בקתת ציד באמצע היער. אח בוער, קירות אבן וקישוטי עץ. כאן תמצאו להקות שמנגנות מוזיקה חיה, מול חלל יחסית גדול המיועד לאלו שרוצים לרקוד לצלילי המוזיקה.

 

כמובן שאירלנד שופעת פאבים רבים שלא הוזכרו כאן. בעיירות כמו קילקני, קינסייל, דינגל, סליגו וכמובן בערים הגדולות קורק, גולוואי, דרי, בלפסט ודבלין תמצאו שפע של פאבים נעימים בשלל סגנונות. פשוט צאו ושוטטו ובטוח תהנו.

Christmas time in Derry ~ Londonderry_Social Media.jpg

- לינקים והמלצות -

כל אפשרויות הלינה באירלנד

bottom of page