top of page

נהיגה בצד שמאל באירלנד: מדריך מקיף למטיילים

עודכן: 14 ביוני

כל מה שרצית לדעת על נהיגה בצד שמאל ועל כל אתגרי הנהיגה הנוספים לקראת הטיול שלך באירלנד


כביש באירלנד עם כבשים לצד הדרך
כבשים לצד הדרך בקונמארה

בגלל האופי הכפרי של אירלנד, הדרך הטובה ביותר לטייל באי, היא בנהיגה עצמית. כך תינתן לך האפשרות לטייל בקצב שלך ולהגיע למקומות מרוחקים ויפים. הבעיה היחידה שמרתיעה מטיילים לשכור רכב באירלנד היא העובדה שבאירלנד נוהגים בצד שמאל. אז נכון שיש לא מעט אתגרים למי שלא רגיל לנהוג בצד שמאל, אבל חבל בגלל זה לפספס את חווית הטיול. לכן הכנתי מדריך קצר שבו אסביר על נהיגה בצד שמאל, ובכלל על נהיגה באירלנד.


באופן כללי, נהיגה באירלנד מתחלקת לשלושה אתגרים:

1. בתוך הרכב - ההגה בצד ימין

2. מחוץ לרכב - הנהיגה בצד שמאל

3. סוגי הכבישים באירלנד


כביש באירלנד עם גדר אבן ושחף, צילום מתוך הרכב
הגה בצד ימין - הנוף משמאל

איך זה לנהוג כשההגה בצד ימין?

נהיגה בצד שמאל מבלבלת, אבל כאן לא נגמר הבלבול. במדינות בהן נוהגים בצד שמאל, פנים הרכב שונה, מכיוון שההגה בצד ימין ויש לזה כמה השלכות. למעשה כל הרכב נמצא משמאלך ולא מימינך, כך שאת ההגה מחזיקים ביד ימין וכל שאר הפעולות צריכות להיעשות ביד שמאל - הילוכים, רדיו, מזגן, קפה, ניווט ועוד. עוד אתגר, זה להתרגל לכך שרוחב הרכב הפוך ממה שאנחנו רגילים, כך שמימין לנהג זה כבר קצה הרכב ובפעמים הראשונות שמשאית תחלוף בצמוד אליך מצד ימין, זה יהיה ממש מבהיל. לעומת זאת, משמאל יש עוד את כל שטח מושב הנוסע שצריך לקחת בחשבון, כשמתמרנים את הרכב. הבשורה הטובה היא שהמיקום של הדוושות ושל סדר ההילוכים, נשאר כמו ברכב המוכר לנו. 


השכרת רכב באירלנד - אוטומטי או הילוכים?

יש כאלו שממליצים לשכור רכב אוטומטי, כי גם ככה צריכים להתרכז בשינוי כיוון הנהיגה ולכן לא כדאי להעמיס עוד את עניין ההילוכים. הבעיה היא שמחיר השכרת רכב אוטומטי באירלנד יקר משמעותית, לעומת השכרת רכב ידני באירלנד - ולכן ההצעה שלי היא שמי שרגיל לנהוג עם הילוכים, שלא יחשוש, כי בסה"כ הפעולה היא בדיוק אותה הפעולה גם כשנוהגים בצד שמאל. מתרגלים מאוד מהר.


הילוכים ידניים ברכב עם הגה בימין באירלנד
ההילוכים ביד שמאל - אבל הכיוון שלהם כרגיל

איך זה לנהוג בצד שמאל? 

החשש הכי גדול של מטיילים שרוצים לשכור רכב באירלנד הוא מהעובדה שכיוון הנהיגה הפוך, בנתיב השמאלי, בעוד הרכב שבא ממול נוסע על הנתיב מימין אלינו. אז ככה, אם נוסעים בנחת, על פי הסימונים בכביש ועל פי התמרורים, באמת אחרי כמה דקות המח מתרגל לתמונת המראה. בכבישים המהירים עם ההפרדה, זו בכלל לא בעיה, כי כל מה שצריך להתרגל אליו זה להישאר בנתיב הכי שמאלי ולצאת לעקיפות מימין. בכבישים הקטנים יותר, צריכים פשוט להתרכז ולזכור להיצמד לשמאל, בעיקר כאשר מגיע רכב ממול…


טיפים לנהיגה בצד שמאל:

 • יש לשים לב במיוחד לצמתים ולכיכרות.

 • מומלץ להשתמש במראות הרכב יותר מהרגיל.

 • להיות סבלניים ולקחת מספיק זמן להסתגלות.כיכר בכביש באירלנד
נוסעים בכיכר עם כיוון השעון

סוגי הכבישים באירלנד

נהיגה באירלנד תפגיש אותך עם שלושה סוגי כבישים שונים:

 • כבישים מהירים עם אגרה: באירלנד יש רשת כבישים מהירים מודרניים הנקראים "Motorways" ומסומנים פשוט באות M. כבישים אלו סלולים היטב ומאפשרים נסיעה מהירה ונוחה. על נסיעה בכבישים אלו יש לשלם אגרה. ניתן לעשות מנוי מראש בחברת ההשכרה, או לשלם במטבעות או בכרטיס אשראי במחסומים בכניסה או ביציאה מהכביש. למרות הנוחות ומהירות הנסיעה המותרת של לעיתים 120 קמ"ש, בשעות הלילה אין כמעט תאורה בכבישים הללו ולכן הנסיעה תהיה הרבה יותר איטית מהמהירות המותרת. יש לקחת זאת בחשבון, ולהוסיף על חישוב זמני הנסיעה של אפליקציות הניווט השונות.

 • כבישים מקומיים: כבישים אלו מסומנים ב-R או L. מצבם משתנה, בין כבישים סלולים היטב ועד לדרכי עפר צרות. כבישים מקומיים רבים עוברים דרך אזורים כפריים, שם עלולים להיות הולכי רגל, רוכבי אופניים ובעלי חיים על הכביש. כמעט כל הכבישים הכפריים של אירלנד צרים מאוד וללא שוליים. כל שטחי המרעה בצידי הכביש, מתוחמים בגדרות שיחים הצמודים לכביש, וזאת על מנת למנוע מכבשים להגיע בטעות לכביש. ואכן יש מקומות בהם אין גדרות - ואז הכבשים מטיילות חופשי באמצע הכביש ולא ממהרות לפנות את הדרך.

 • כבישים צרים מאוד: באזורים כפריים רבים באירלנד קיימים כבישים צרים מאוד, העשויים להוות אתגר לנהגים לא מנוסים. יש לנהוג בהם במשנה זהירות, ולזכור שרכב שבא ממול תמיד יחלוף מימין אלינו. הכבישים האלו הם היפים ביותר, אבל בגלל הנהיגה האיטית ובשל העובדה שנעצור כל רגע לצלם את הנוף, חייבים להוסיף זמן רב לכל חישובי אפליקציות הניווט.


כביש צר בדינגל, אירנד עם אופניים שמגיעות ממול הרכב
כבישים צרים ללא שוליים

חוקי התנועה באירלנד

רוב חוקי התנועה באירלנד דומים לחוקי התנועה בישראל. יש לשים לב במיוחד לתמרורים, המורים על כיוון הנהיגה (במיוחד בכיכרות - עם כיוון השעון), מגבלות המהירות (באירלנד - מופיע בקמ"ש ובצפון אירלנד במייל לשעה), חובת חגירת חגורות בטיחות, איסור על שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה (מקפידים על זה מאוד לאחרונה באירלנד) והפתעה - איסור נהיגה אחרי שתיית אלכוהול. כן, גם באירלנד. לכן כדאי למצוא מקום לינה במרחק הליכה מהפאב, ובמידת הצורך מוניות ישמחו להחזיר אותך מכל פאב.


כביש מהיר באירלנד, מתוך הרכב
יש גם כבישים מהירים עם הפרדה

טיפים נוספים עבור נהיגה באירלנד

 • מזג האוויר: מזג האוויר באירלנד יכול להיות גשום וערפילי, מה שעלול להפחית את הנראות בכבישים. יש לנהוג בזהירות, להימנע מהחלקה, להיזהר מבוץ ולהתאים את המהירות בהתאם לתנאים.

 • חניה: חניה בערים הגדולות יכולה להיות קשה ויקרה. מומלץ להשתמש בחניונים ציבוריים או בחניוני "חנה וסע".

 • שכירת רכב: אם תיכננת לשכור רכב באירלנד, יש לוודא שברשותך רישיון נהיגה בינלאומי.


לסיכום, נהיגה באירלנד יכולה להיות חוויה מהנה ובטוחה, אך חשוב להיות מוכנים לכמה הבדלים משמעותיים ביחס לנהיגה בישראל. סבלנות היא מילת המפתח, והתמורה היא טיול בלתי נשכח על גלגלים באי הירוק.


עדר כבשים באמצע הכביש, אירלנד


אשמח לתגובות:

 • האם יש לך שאלות נוספות לגבי נהיגה באירלנד?

 • מה החוויה שלך מנהיגה במדינות עם נהיגה בצד שמאל?

 • אילו טיפים נוספים כדאי להוסיף למדריך?


Comentarios


bottom of page