top of page

טיול יום מאורגן בצפון אירלנד

עודכן: 14 ביוני

איך זה לצאת לטיול יום מאורגן באירלנד? האם כדאי לוותר על החופש והפרטיות ולהצטרף לתיירים מכל העולם באוטובוס מבלפסט לחוף הצפוני? התשובה היא בהחלט כן! יצאנו לבדוק וחזרנו עם מסקנות:איש מטייל בסוללת הענק בצפון אירלנד
הכביש היורד אל סוללת הענק

מה עדיף? לנהוג באירלנד או לצאת לטיול יום מאורגן?

מלבד הטיול הראשון שלי לאירלנד שהיה בטרמפים ובתחבורה ציבורית, ברוב הטיולים שלי שכרתי רכב, הרגלתי את עצמי לנהוג בצד שמאל והגעתי למקומות הכי נידחים והכי מרתקים שיש לאי להציע. לכן, החלטתי פעם אחת לנסות משהו אחר. רציתי לבדוק איך זה להצטרף לטיול מאורגן. לוותר פעם אחת על הפרטיות ועל החופש לנהוג לאן שאני רוצה ולעצור מתי שמתחשק לי ולבלות יום שלם עם תיירים מכל העולם ועם נהג מקומי עם מבטא אירי שיסביר לי מנקודת מבטו על הנופים ועל ההיסטוריה של האי.

בחרתי בטיול מאורגן יומי שיוצא מהעיר בלפסט אל החוף הצפוני של אירלנד (למעשה גם בלפסט וגם החוף נמצאים במדינת צפון אירלנד, השייכת לבריטניה). תיאור המסלול באתר כלל עצירה ב The Dark Hedges, אתר יפהפה עם שדרת עצים שנראים כמו באגדה, שדרה ששימשה כאתר צילומים ב"משחקי הכס". לאחר מכן נסיעה לשרידי טירת דנלוס המרשימה, כאשר הכרטיס כלל כרטיסי כניסה לאתר, ולסיום עצירה של שעתיים בגולת הכותרת של הצפון: סוללת הענק, מופע גיאולוגי ומיתולוגי של אבני משושים הסלולים כשביל אל תוך הים.אוטובוס טיול מאורגן בצפון אירלנד
עולים על האוטובוס במרכז בלפסט


צפון אירלנד - מנקודת מבטו של נהג האוטובוס

כפי שלמדתי בסיור באוטובוס העירוני של דבלין "הופ און הופ אוף" (סיור מומלץ בהחלט) - הנהג משמש גם כמדריך וגם כמספר סיפורים, על ידי מיקרופון שתקוע לו בפרצוף לאורך כל הנסיעה. הנהג שלנו הגיע מדבלין, שזה מרחק של כשעתיים נסיעה מבלפסט, כך שאת היום שלו הוא התחיל בשבע בבוקר, למרות שאותנו אסף בתשע וחצי ממרכז בלפסט. בציניות ההומוריסטית שלו שלמדנו להכיר בהמשך הדרך, הוא פתח בהיכרות קצרה: "שמי קולין ואני אלכוהוליסט". בדיוק מה שאתם מצפים לשמוע מנהג האוטובוס שלכם לשעות הקרובות. לא סיימנו לעכל את הבדיחה (בהנחה שזו בדיחה) והוא כבר שאל האם מישהו מהנוסעים הוא נהג אוטובוס בהווה או לשעבר, למקרה שייצטרך להחליף אותו… אבל מהר מאוד הבנו שהוא צוחק והוא ניווט אותנו מחוץ לבלפסט בעזרת שתי הקשישות מניו זילנד שישבו מאחוריו עם גוגל מאפס.

לאורך הנסיעה עד לתחנה הראשונה הוא הסביר לנו שהוא מגיע מדבלין, השייכת לרפובליקה של אירלנד ושאנחנו כעת בצפון, השייך לבריטניה. הוא סיפר לנו על התקופה שהאירים מכנים "הצרות", תקופת פיגועי הטרור והמאבקים בין אלו שתמכו באיחוד האי לרפבוליקה אחת (בד"כ הקתולים), לבין אלו שתמכו בשלטון הבריטי (בד"כ הפרוטסנסטים) וסיפר כמה הפילוג הזה היה משמעותי לאורך שנות ילדותו ובחינוך שקיבל יחד עם תושבי הדרום.

בין לבין עברנו על יד הר שכנראה היווה השראה לסופר ג'ונתן סוויפט בספרו גוליבר (באמת נראה כאילו דמותו של גוליבר הענק שוכבת שם בראש ההר) ועברנו על יד כפר הולדתו של השחקן ליאם ניסן, שמסתבר שהיה בעברו מתאגרף, לאחר מכן מורה בבית הספר המקומי ולאחר מכן, שילב בין השניים כאשר אחד התלמידים עיצבן אותו והוא חבט בו במכה שאותו תלמיד לא יישכח לעולם, מה שהביא לפיטוריו ולהסבת מקצוע למשחק.


אתר צילומי משחקי הכס: הדארק הדג'ס - The Dark Hedges

העצירה הראשונה היתה כעבור כשעה נסיעה. הגענו לחניון קטן באמצע היער עם מסעדה ופאב. בחניון היה שלט שהוביל לשדרת העצים היפה. אני באופן אישי לא ראיתי "משחקי הכס" אבל תיירים רבים שהקיפו ממש ממש התרגשו שאנחנו נמצאים במקום שבו הסדרה צולמה. בכלל ברחבי צפון אירלנד יש מספר מוקדי עלייה לרגל למעריצי הסדרה, כולל האולפנים עצמם שנמצאים דרומית לבלפסט. הנהג נתן לנו 20 דקות עצירה לצילומים ולשירותים מי שצריך ולאחר שווידא שכולם חזרו, המשכנו בנסיעתנו צפונה.The Dark Hedges טיול בצפון אירלנד
The Dark Hedges


טירת דנלוס - Dunluce Castle

מיד אחרי העיירה בושמילס (כן כן, זאת מהוויסקי - אפילו ראינו את המזקקות מהחלון) נגלה לעינינו הנוף המטורף של הים מבעד לגבעות הירוקות משובצות הכבשים. נוף כזה תמצאו כנראה רק באירלנד. המשכנו בנסיעה תוך כדי ההסברים של הנהג לגבי הדגלים שאסורים על פי חוק להניף בצפון (מעין דגלי אנגליה עם לוגו באמצע שקורא לאיחוד אירלנד), והמבנים הכתומים שהן למעשה הכנסיות הפרוטסטנטיות הפזורות ברחבי הצפון (הכתום מסמל את הצבע הפרוטסטנטי באירלנד, בגלל הנסיך ההולנדי ויליאם מאורנז' שהפך למלך ויליאם השלישי בבריטניה). לפתע נגלתה לפנינו טירה גדולת ממדים, החולשת על צוק מרשים מעל מימי הים. טירת דנלוס מחוברת ליבשה באמצעות גשר ומוקפת במצוקים משני הצדדים, מה שאולי היה גורם חשוב למשיכת הוויקינגים למיקום האסטרטגי הזה בימי קדם. חורבות הטירה הנוכחיות הן בעיקר מהמאות ה-16 וה-17, כאשר הטירה החליפה בעלים, עד שהיתה בבעלות שבט מקדונל. במאה ה 17 טבעה מול הטירה הספינה הספרדית ג'רונה, וחלקים ממנה, כולל התותחים, הועברו לשימוש הטירה. במהלך המאה ה 19, חלק מהמטבח של הטירה קרס לתוך הים והרג כמה אנשים. לאחר מכן, בשל הסכנה, הטירה ננטשה ומאז היא בעיקר יעד תיירותי פופולרי, ואחת הטירות המצולמות ביותר בצפון אירלנד. כן, גם משחקי הכס צילמו כאן לא מעט סצנות.טירה על רקע האוקיינוס בצפון אירלנד
Dunluce Castle


סוללת הענק - Giant's Causeway: האתר המפורסם בצפון אירלנד

מהטירה המשכנו בנסיעה לאורך החוף הצפוני, היישר אל אתר סוללת הענק. מבחינת פופולריות, המקום נמצא במקום השני מיד לאחר צוקי מוהר - ולכן יש סביב הסוללה תעשיית תיירות שלמה והמוני תיירים. אבל, בגלל גודלו העצום של המקום, לא מרגישים צפיפות וכיף פשוט להסתובב שם. הכניסה לאתר חינם, אך בכניסה יש מרכז תיירים גדול בתשלום. הנהג הדגיש לנו מספר פעמים שלדעתו זה ממש ביזבוז כסף להיכנס למרכז התיירים (12 יורו), רק בשביל הזכות להיכנס לחנות המזכרות כלשונו. אז לא נכנסנו ופשוט טיילנו אל עבר האבנים. האתר בנוי כך שממגרש החנייה יש ירידה סלולה שלוקחת בערך 10 דקות בהליכה נינוחה, או נסיעה של דקה (בעלות של יורו) בשאטל הירוק. לאחר הירידה מגיעים לגולת הכותרת של המקום - סוללה גדולת מימדים עם אינספור אבנים משושים מסודרים אחד על יד השני. באמת תופעה נדירה. אפשר להמשיך משם לעוד מסלולים היקפיים העוברים לאורך המצוק ומשקיפים על משושים גדולים יותר הפרוסים לאורך המצוק.

חוזרים הביתה (כלומר לחיי הלילה של בלפסט)

לאחר כשעתיים חופשיות במקום עלינו על האוטובוס לנסיעה קצרצרה של 5 דקות אל מסעדה בה ניתן לנו עוד כחצי שעה להזמין ארוחת צהריים קלילה.

משם נסענו בחזרה לבלפסט, כשעה וחצי נסיעה, כאשר הנהג קלט שהקהל שלו עייף אך מרוצה והוא פשוט התרכז בנהיגה ודיבר פחות ופחות.

אל בלפסט הגענו אחרי הצהריים, מה שהותיר עוד זמן רב להסתובבויות בעיר ולביקור בפאבים המפורסמים של בלפסט.


לסיכום, טיול יומי מאורגן באירלנד, הוא בסה"כ חוויה מומלצת, בעיקר אם נוסעים ליעד תיירותי ספציפי, בלי עצירות מיותרות. נחמד שמישהו אחר נוהג במקומך מדי פעם ועוד יותר נחמד לשמוע הסברים וסיפורים מפיו של מדריך מקומי.

ההזמנה פשוטה והעלות סבירה בהחלט - כאן תוכלו לקרוא פרטים נוספים ולבדוק זמינות >>>댓글


bottom of page