top of page

סנט פטריק דיי - מיהו פטריק שעל שמו החג האירי?

בכל שנה ב 17 בחודש מרץ, בניינים רבים ברחבי העולם נצבעים ירוק, והמוני חוגגים ממוצא אירי אבל לא רק, יוצאים למצעדים ססגוניים ברחובות לרגל חגיגות סנט פטריק דיי. מיהו אותו פטריק הקדוש? מה הוא בשביל אירלנד? וגם מתכון טעים במיוחד - הכל בכתבה


פסל של פטריק הקדוש באירלנד

ההתגלות האלוהית של פטריק הקדוש

פטריק נולד בתחילת המאה החמישית בכפר קטן במערב אנגליה ובהיותו בן 16 נחטף לאירלנד על ידי שודדי ים. באוטוביוגרפיה "הצהרת אמונה" שכתב על עצמו, מספר פטריק כי נמכר לעבד ובמשך שש שנים רעה את צאנו של ראש שבט מיליוך ליד אגם ניי. פטריק חי בפחד ובדידות, והיה חשוף לסכנות רבות. הוא מצא ניחומים במילמול תפילות שזכר מילדותו באנגליה. לילה אחד פטריק שמע קול בחלומו שאמר לו שבקרוב מאוד יחזור אל ארצו. הקול חזר אליו מספר לילות לאחר מכן ואמר לו שספינתו מוכנה. פטריק לא היסס וברח מבעליו, דרומה אל עבר מפרץ בדרום מזרח אירלנד. לאחר דין ודברים עם ספינת דייגים, רב החובל הסכים לקחת את פטריק איתם לגאליה, אולם כאשר הם הגיעו לחוף, הם הגיעו לכפר שנבזז וננטש ולא נותר לאנשי צוות הספינה מזון או מחסה. רב החובל פנה בבוז לפטריק ושאל אותו מה יש לאלוהים שלו להגיד עכשיו. פטריק התפלל ומיד הופיע לפניהם עדר חזירים. לאחר נדודים יחד עם צוות הספינה, פטריק שב אל ביתו במערב אנגליה, להפתעת משפחתו שלא חשבו שהוא בחיים. הוא נשאר שם ימים רבים, אולם הקול המסתורי חזר אל חלומותיו וקרא לו לשוב לאירלנד, באיגרת בשם "קולם של האירים" שהובאה לפטריק בחלומו ובה כתוב שהתושבים האירים קוראים לו לשוב אליהם "אנו מתחננים אליך, צעיר קדוש, שתשוב ותתהלך בינינו" כתבו. פטריק היסס רבות, אך קיבל החלטה להשכיל וללמוד כמורה ולאחר מספר שנים חזר כבישוף לאירלנד והחל לבשר את הנצרות ולגלות את כוחו של האלוהים לתושבים הפגאנים המקומיים. אמנם פטריק לא היה הראשון שניסה להמיר את דתם לנצרות, אולם הקודמים לו, לא הצליחו במשימה ואילו הכריזמה של פטריק, יחד עם ניסים שהביא באמתחתו, הובילו לשינוי העצום באמונתם של תושבי האי.


כנסיית סנט פטריק באירלנד

פטריק מגרש את הנחשים מאירלנד

סביב פטריק קיימים סיפורים רבים, אולם אין לגביהם הרבה ביסוס היסטורי. הסיפור המפורסם ביותר על פטריק היא שבזמן שעלה להר קרוגפטריק לצום והתבודדות, הוא גירש את כל הנחשים מהאי - ואכן עד היום אין נחשים בכל אירלנד. אולם חוקרים מצאו שכבר במאה השלישית לספירה, כמאה וחמישים שנה לפני פטריק, כתב גיאוגרף רומי אודות העבודה שאין נחשים וזוחלים באירלנד. סיפורים רבים מתארים כיצד פטריק לימד את האירים אודות השילוש הקדוש, בעזרת עלי התלתן הרבים שנמצאים באי, וכך הפך עלה התלתן לסמל אירי ידוע.


מצעד חגיגות סנט פטריק דיי

חגיגות סנט פטריק דיי

אם תשאלו את האירים המקומיים אודות מסורת מצעדי חג סנט פטריק, הם יצחקו ויגידו שזו בכלל המצאה אמריקאית. וזה נכון, כי את המצעדים הססגוניים ואת כל כרטיסי הברכה המפורסמים, המציאו האירים הרבים הפזורים ברחבי ארה"ב, כדי לשמור את הזיקה למולדת. החגיגות החלו במוקדים שונים כמו פלורידה, בוסטון וניו יורק, הרבה לפני שאומצו על ידי תושבי אירלנד שציינו את התאריך הזה כיום דתי מסורתי, המציין את פטירתו של הקדוש שהביא לארצם את בשורת הנצרות וגאל אותם מבורותם. למעשה רק בשנות התשעים של המאה הקודמת, ממשלת אירלנד החליטה לאמץ את החג כרשמי וססגוני, כדי למשוך אליה תיירים, ועד היום סנט פטריק דיי מציין את תחילת עונת התיירות באירלנד שנמשכת עד לתחילת הסתיו. המצעד המרכזי מתקיים בכל שנה בדבלין, והחגיגות נמשכות כ 4-5 ימים.


שלט רחוב באירלנד עם שמו של פטריק הקדוש

מתכון מושלם לאייריש קופי מסורתי

מתכונים רבים נקשרו סביב סנט פטריק דיי, בהם לחם סודה, עוגיות גי'נג'ר, סקונס, מרק ירוק, ובכלל צביעה של מאכלים בצבע הירוק, שהוא הצבע המייצג את אירלנד הקלטית.

בסרטון כאן תמצאו את המשקה החם הרשמי של אירלנד - אייריש קופי, שהוא שילוב של קפה פילטר עם וויסקי, סוכר חום ושמנת:
Comments


bottom of page