top of page

קלונמקנויז: מסע בלב ההיסטורי של אירלנד

אוצר קדום של פלאים היסטוריים ואדריכליים, בלב הדתי והמסחרי של אירלנד של האלף הראשון לספירה. מסע בזמן באחד האתרים היפים שמומלץ לכלול בטיול באירלנד


מגדל עגול על רקע נהר שאנון באירלנד


מסע בזמן במרכזה של אירלנד

לאורך הגדה השלווה והירוקה של נהר שאנון בלב אירלנד, אתר קלונמקויז Clonmacnoise, עומד כעדות יוצאת דופן להיסטוריה העשירה של אירלנד ולמורשת התרבותית שלה. בדומה לכפר הנזירים גלנדלוך, כפר הנזירים הקדום הזה, עם עתיקות בני מאות שנים, מציע למבקרים הזדמנות ייחודית לצעוד אחורה בזמן ולשוטט במרכז הרוחני והאינטלקטואלי ששגשג כאן בעבר.


כפר נזירים באירלנד - החלום ושברו

ראשיתה של קלונמקנויז, הנמצאת בליבה של אירלנד, מתוארך למאה ה-6 כאשר סנט קיאראן, נזיר צעיר, ייסד את היישוב הנזירי הזה, בעקבות חלום שחלם על עץ גדול ממדים הצומח במרכזה הגיאוגרפי של אירלנד. במהלך מאות השנים, הכפר גדל והפך למרכז של למידה, דת ואומנות. מיקומו האסטרטגי לאורך נהר שאנון הפך אותו למוקד למסחר, ומשך אליו אנשים מלומדים מרחבי אירלנד ומחוצה לה.

בתקופת ימי הביניים המוקדמת, קלונמקנויז שגשגה, כאשר הנזירים שהתגוררו בה הפיקו כתבי יד מאויירים, ועבודות מתכת מורכבות והפיצו את האמונה הנוצרית. עם זאת, היא לא הייתה חסינה מפני המתקפות הקשות שידעה אירלנד לאורך ההיסטוריה, במיוחד בפשיטות הויקינגיות ובסופו של דבר נחרבה וננטשה במהלך המאה ה-12. הריסות האתר והצלבים הגבוהים המגולפים להפליא נותרו כעדות לעברה המשגשג.בית קברות עתיק באירלנד


קתדרלה, מגדלים עגולים וצלבים קלטיים - מה לראות בקלונמקנויז?


הקתדרלה של קיאראן: הקתדרלה הגדולה היא הלב הפועם והמרשים של האתר, עם ארכיטקטורה רומנסקית מדהימה, גילופי אבן מעוטרים וקשת שהשתמרה להפליא. הצלבים הגבוהים: בקלונמקנויז אוסף של צלבים גבוהים מרשימים, כמו צלב הכתובים וצלב המלאכים, הידועים בסצנות התנ"כיות המעוטרות ובמוטיבים הדקורטיביים שלהם. המגדלים העגולים: האתר מתהדר בשני מגדלים עגולים שהשתמרו היטב. המגדלים שימשו גם להגנה וגם כמגדלי פעמונים בימי הביניים.

מרכז המבקרים: בכניסה לאתר, ישנו מרכז מבקרים המספק מידע ותצוגות מרשימות של חפצים והסברים השופכים אור על ההיסטוריה, המשמעות הדתית והחשיבות הכלכלית של אתר קלונמקנויז. נופי נהר שאנון: האתר נמצא בלב הנופים היפים והירוקים של נהר שאנון השלו. תוכלו לטייל לאורך גדותיו וליהנות מהשלווה המיסטית של המקום.צלב קלטי על רקע מגדול עגול באירלנד


איך מגיעים אל קלונמקנויז:

קלונמקנויז ממוקמת במחוז אופליי Offaly בלב אירלנד, מה שהופך אותה לנגישה יחסית מערים מרכזיות כמו דבלין, גולוואי ולימריק. מומלץ לשלב את האתר בדרך מגולוואי לדבלין, כאשר מטיילים במערב אירלנד במסלול הקלאסי או במסלול הפראי. הדרך הנוחה ביותר להגיע קלונמקנויז היא ברכב. מדבלין, זה בערך 1.5 שעה נסיעה, בעוד מגולוואי ולימריק הנסיעה לוקחת בערך 1.5 עד 2 שעות. האתר נמצא 21 ק"מ מאתלון עם שילוט מכביש N62 או 20 ק"מ מ-Ballinasloe עם שילוט מכביש R357, וניתן להגיע גם במונית מהעיירות הללו.


האתר פתוח בכל ימות השנה מלבד חופשת חג המולד (24-26 בדצמבר)

שעות הפתיחה הן:

נובמבר - ינואר: 10:00-17:00

פברואר - 12 במרץ: 10:00-17:30

13 במרץ - מאי: 10:00-18:00

יוני - אוגוסט: 9:00-18:30

ספטמבר - אוקטובר: 10:00-18:00


מחירי הכניסה: מבוגר: €8.00 ותיק: €6.00 ילד/סטודנט: €4.00 משפחתי: €20.00


לסיכום, קלונמקנויז הוא מקום בעל משמעות היסטורית ותרבותית עמוקה, המציע למבקרים הזדמנות לטייל ולחוות את עברה העשיר של אירלנד. בין אם אתם מתעניינים בהיסטוריה, ארכיטקטורה, או סתם מחפשים יעד שלו וציורי, קלונמקנויז היא פנינה שאסור לפספס בטיול שלכם באירלנד.


פרטים נוספים:

https://heritageireland.ie/places-to-visit/clonmacnoise/

Comments


bottom of page